‘Tiden går, Indirect Usage består’ gjelder også for dette innlegget

Vi har nå gjennomført vår SBN konferanse 2017 på hvilket også temaet ‘Indirect Usage’ relatert til SAP lisenser ble diskutert i en av våre sessions.

Ved flere anledninger tidligere har vi i SBN gjort våre medlemmer oppmerksom på at SAP jobber med temaet ‘Indirect Usage’ og SAP har i den forbindelse oppfordret sine kunder (les: våre medlemmer) til å ta kontakt med SAP (den lokale SAP avdelingen) for å diskutere temaet ‘Indirect Usage’ og komme, ved forhandlinger, til en enighet, dersom temaet Indirect Usage er et tema hos dere. Og som nevnt garanterer SAP amnesti for de kunder som tar opp dette. Med amnesti menes at SAP ikke belaster sine kunder med ‘tilbakevirkende’ kraft dersom de tar kontakt. Vi i SBN forstår veldig godt at dette er et ‘touchy’ tema. Men hva skal en gjøre? I SBN har vi, etter diverse diskusjoner med noen medlemsbedrifter, avdekket følgende scenarier:

 • Kunden har ingen Indirect Usage utfordringer
 • Kunden har allerede forhandlet med SAP og fått godkjent deres lisens posisjon
 • Kunden er klar over at noe må gjøres men er usikker på hvordan å hantere dette
 • Kunden er ikke klar over dette og lever i god tro

SAP SE har utgitt et dokument som beskriver diverse scenarier og som jeg anbefaler dere å lese og ta stilling til. Dokumentet finnes på våre medlemssider. Nedenfor en beskrivelse på hvordan en kommer frem til dokumentet. Dersom dette ikke skulle lykkes, vennligst send meg en e-post og jeg sender dokumentet til deg eller den person dere måtte ha oppført som ‘riktig’ mottaker.

 

Hvordan finne dokumentet?

 • Log dere på SAP-SBN.no
 • Velg medlemssider (finnes nesten øverst, på svart bakgrunn)
 • Tast in deres e-post adresse
 • Tast in deres password (eller få et nytt et)
 • I venstre kolonnen (langt ned), trykk på SAP Lisens
 • Trykk på Documents (der hvor det står: Stream - People Documents - Netmeeting - Events)
 • Documentet har datoen 31.10.2017 og heter SAP-IndirectPricing-White-Paper
 • Klikk og les eller print

 

Dersom spørmål, vennligst ta kontakt.

Mvh Andries van Bruggen

Key Account Manager

Adfahrer AB

P.O.Box 111, Skøyen

NO-0212 Oslo

Mob.: +47 920 18 916

e-post: andries.bruggen@adfahrer.com

skrivet av Eva-Maria Fahrer, Andries Van Bruggen on 2017-11-01 19:13
Sverige (Huvudkontor)

Adfahrer AB
Postbox 131
182 12 Danderyd
Sverige
E-post: info@adfahrer.com

Norge

Adfahrer AB
Postbox 111
0212 Skøyen, Oslo
Norge
E-post: info@adfahrer.com


Kontakt | Imprint
© Adfahrer AB 2018